„Kartka z Powstania” – bezpłatne seanse dzięki uprzejmości producenta filmu - Narodowego Centrum Kultury

plakat Z.jpg

 

rezerwacje Białystok          

 

reżyseria:   Tomasz Dobosz
scenariusz:   Tomasz Dobosz, Mariusz Laszuk
producenci:   Rafał WIśniewski, Mariusz Laszuk - VRHeroes
partnerzy:   Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro programu "Niepodległa", VRHeroes, Ministerstwo Spraw Zagranicznych
czas trwania:   16 minut
miejsce projekcji:  

Darłowo, Festiwal Media i Sztuka, ul. Dorszowa
Sandomierz, Dziedziniec Zamku Królewskiego, ul. Zamkowa 12


seans bezpłatny!

 

„Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce film fabularny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości (Cinematic VR). Produkcja trwa 16 minut, a prace nad nią trwały ponad 2 lata. Fabuła opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy.

 

Opis pokazu VR:
Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz”. Widz śledzi akcję filmu mając poczucie bycia jednym z Powstańców. Połączenie stereoskopii, czyli techniki obrazowania oddającej wrażenie dwuocznego odbioru głębi i odległości, oraz dźwięku ambisonicznego pozwala na odczuwanie immersji – wrażenia, że zatapiamy się w oglądanym obrazie (poczucie „bycia tu i teraz”).
O Powstaniu Warszawskim zrealizowano już wiele filmów, jednak nikt wcześniej nie opowiedział o tym wydarzeniu z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Jak mówi reżyser, Tomasz Dobosz, nie musimy już wyobrażać sobie, co byśmy zrobili, gdyby to nam przyszło żyć w tamtych czasach. Czujemy swoją fizyczną obecność w czasie i miejscu akcji, co sprawia, że przy odpowiedniej wrażliwości jesteśmy w stanie poczuć, jakich wyborów moglibyśmy dokonać. Czy oglądając scenę walki partyzanckiej mamy ochotę schować się, czy też walczyć? Czy widząc zniszczoną wojną Warszawę czujemy smutek, czy złość? Dzięki temu, że VR potrafi oszukać ludzki mózg, co do odczuwania obecności w danym miejscu, jesteśmy bliżsi odpowiedzi na te pytania.

 

Kartka_z_powst 0993.jpg   Kopia Kartka_z_powst 0240.jpg

 

Widowisko VR "Kartka z Powstania" miało swoją premierę 1 sierpnia 2018 roku, a oficjalny patronat honorowy nad filmem już na etapie scenariusza objął Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski. Odbiór filmu wśród widzów był nad wyraz pozytywny, po pierwszym dniu pokazów w Galerii Kordegarda koniecznym okazało się dwukrotne zwiększenie ilości stanowisk oraz wprowadzenie systemu rezerwacji miejsc na pokazy. Po trzecim dniu pokazów, rezerwacje na następny miesiąc były zamknięte. Bardzo szybko wydarzeniem tym zaczęły interesować się zagraniczne media.

Film został nagrodzony na wielu festiwalach:

OFFICIAL SELECTION - KOSH Film Fest - 2019.png    SPECIAL EVENT - DLD Tel Aviv Innovation Festival - 2018.png   WINNER - Calcutta International Cult Film Festival - 2019.png   WINNER - Los Angeles Film Awards - 2019.png   WINNER - Lublin Film Festival - 2018.png   WINNER - The Fine Arts Film Festival - 2019.png

 

Zwiastun pokazu VR

 

 

02_plakat_Kartka z Powstania_laury.jpg