MS 1.jpg

 

MS Piłsudski - Pływająca ambasada polskiej kultury

Idea i cele projektu

W przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczynamy realizację projektu "MS PIŁSUDSKI - UKRYTA HISTORIA". 

Naszym celem jest przybliżenie historii odzyskiwania niepodległości i budowy Państwa Polskiego po 123 latach niewoli w sposób atrakcyjny, angażujący i niekonwencjonalny, a także pokazanie potęgi i luksusu najpiękniejszego polskiego transatlantyku. 

Zabierzemy widza w podwodną podróż dwadzieścia dziewięć mil morskich na południowy wschód od przylądka Flamborough, gdzie na głębokości trzydziestu metrów spoczywa wrak pierwszego nowoczesnego polskiego transatlantyku „MS Piłsudski”. Nurkując i zwiedzając wrak, widz stanie się częścią opowieści, dzięki której przeniesie się w czasie o 100 lat, poznając historię sukcesów II Rzeczpospolitej. 

Pionierski, jedyny w Polsce sposób prezentacji historii w systemie fulldome

Niezapomnianą przygodę widz odbywa w kopule projekcyjnej, gwarantującej jedyny w Polsce, pionierski sposób prezentowania historii. Mobilna kopuła umożliwi projekcję widowiska niezależnie od posiadanej przez małą miejscowość infrastruktury technicznej czy zmiennych warunków atmosferycznych. Zastosowany rewolucyjny standard fulldome otoczy widza akcją filmu ze wszystkich stron, projekcja na kopule nad głowami widzów wzmocni wrażenie zanurzenia w ukrytym pod wodą świecie historii.

 

MS piłsudski kopuła 1_0.jpg

 

 Technologia fulldome umożliwia projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony - widz obserwuje akcję rozgrywającą się przed nim, nad nim, z boku i z tyłu. Film otacza odbiorców, oddziałuje na zmysły i daje wrażenie osobistego uczestniczenia w wydarzeniach prezentowanych na ekranie. 

 
100 miast na 100-lecie niepodległości, 
czyli dla kogo działamy

Odwiedzimy 100 miejscowości na 100-lecie odzyskania niepodległości. Z wieloma członkowie Fundacji już  współpracowali, pozostałe zostaną wybrane w procesie rekrutacji. Będą to zarówno duże metropolie, jak i mniejsze, bardziej oddalone od centrów zakątki w Polsce, w których dostęp do kultury jest utrudniony. 

Dotrzemy także do środowisk polonijnych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i Litwie. W tygodniu spotykać się będziemy z młodzieżą szkolną, popołudniami i w weekendy na przygodę z historią zaprosimy całe rodziny. Szacuje się, że w projekcie udział weźmie 160 000 osób, w tym 70% to młodzież ze szkół ponadpodstawowych.

 

MS piłsudski mapa.jpg

 

 

Temat projektu, czyli dlaczego MS Piłsudski

MS Piłsudski był wyjątkowy, na jego bazie można opowiedzieć historię odradzającej się po 123 latach zaborów Polski. Statek nazywany był „pływającą ambasadą polskiej kultury” – jego wystrój, meble, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań, zaprojektowali znani polscy artyści i architekci. Był dumą II Rzeczpospolitej, symbolem odzyskania przez Polskę dostępu do morza i rozwoju młodego państwa. Dla nas stał się inspiracją do przybliżenia wątków związanych z patronem statku - Józefem Piłsudskim, odzyskiwaniem niepodległości, budową państwowości. 

I tak, na przykład galion, na którym widzimy odznakę za wierną służbę, wprowadza widza w historię zaborów i Legionów Polskich, znaleziona pod pokładem rzeźba - w historię kultury międzywojennej, wpływając do maszynowni, poznajemy rozwój myśli technologicznej i gospodarki II Rzeczpospolitej (port w Gdyni, Centralny Okręg Przemysłowy).

Elementy statku będą zatem osią narracji o tym, jak w ciągu 20 lat wolności, jakie zostały jej dane w latach 1918-1939, Polska dogoniła, a na niektórych polach przegoniła kraje Europy i świata (m.in. jako jeden z pierwszych krajów na świecie wprowadziliśmy prawa wyborcze dla kobiet, ośmiogodzinny dzień pracy, ubezpieczenia społeczne).

 

 

MS piłsudski statek.jpg

 

Symulator Virtual Reality

Dla pragnących poszerzyć wiedzę i kontynuować podwodną przygodę z MS Piłsudski i historią II Rzeczpospolitej, świetnym narzędziem będzie symulator nurkowania. Dzięki niemu gracz w sposób niezwykle realistyczny zanurkuje w wodach Morza Północnego, a jego zadaniem będzie wykonanie szeregu misji, związanych z historią Polski i elementami statku MS Piłsudski. 

Głównym zadaniem będzie wydostanie się z wraku na powierzchnię w określonym czasie. Aby batyskaf zabrał nurka na powierzchnię, musi on odnajdować symboliczne elementy wraku i rozwiązywać zadania związane z his-torią II Rzeczpospolitej. Okulary Samsung Gear są gwarancją niezwykłych podwodnych doświadczeń i żywych emocji, łączą najnowocześniejsze i atrakcyjne dla młodzieży rozwiązania technologiczne, zabawę i edukację.

MS piłsudski VR_0.jpg

 

 

Platforma internetowa
MS Piłsudski - pływająca ambasada polskiej kultury

Uzupełnieniem projektu będzie platforma internetowa, dzięki której odbiorca będzie mógł pogłębiać wiedzę o historii Polski sprzed stu lat. Platforma będzie przystosowana do urządzeń mobilnych, będą mogły z niej korzystać również osoby niepełnosprawne. Tutaj odbiorcy będą mogli znaleźć aktualności dotyczące projektu.

Projekt dofinansowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura Cyfrowa"
 

MS piłsudski tablet.jpg

 

 

Kwartalnik „Zanurz się w historię”

W wydawanym we współpracy z partnerami merytorycznymi  kwartalniku fakty i ciekawostki historyczne będą się przeplatały z aktualnościami z tournée Mobilnego Centrum Edukacji Historycznej. Kwartalnik wydawany będzie w wersji papierowej w nakładzie 15 000 egzemplarzy, dostępny będzie również w formie elektronicznej.
 

 

MS piłsudski kwartalnik.jpg

 

 

Organizator


logo KK.png

 

Partner strategiczny


logo MM.png

 

Partner technologiczny


logo 51.png

 

Partnerzy merytoryczni


logo ME.png                      logo AP.png

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


logo MKIDN.png